Blog

Nesebar

Nesebar
28.11.2021

SVĚTOVÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO

Při své cestě po černomořském pobřeží byste neměli opomenout romantické městečko Nesebar.

Historie

Vybudován je na vysokém skalnatém ostrově, který je rozmarem přírody spojen s pevninou jen velmi úzkou šíjí a z moře i ze souše vzbuzuje dojem, že stojí přímo na mořské hladině.

Nesebar e jedním z nejstarších měst v Evropě. Má tisíciletou historii. Malý "poloostrov" byl obýván již a doby bronzové. Dórští kolonisté založili svou kolonii Mesambria,  která si ponechala název thrácké osady. Dnes je možno spatřit pozůstatky pevnostní hradby, která obepínala město za helénistické epochy. Během vykopávek uvnitř města byla odhalena obydlí z konce 4. století před Kristem a množství  fragmentů malovaných a lakovaných váz. Z 5. století se zachovaly zříceniny dvou velkých bazilik - Chrám sv.Bohorodičky Eleusy a Starata Mitropolija sv.Sofie. Nejvýznamější jsou kostely z 13. století (stavěné v době Druhého bulharského státu):  Kristus Pantokratór, Archandělé Gavrail a Michail a sv.Ioan Aliturgetus. Vzbuzují pozornost jak svým rozložením, konstrukcí, tak i vnější ozdobnou ornamentikou. Jsou zde i zajímavé domy z 19. století, které znásobují zvláštní romantiku tohoto černomořského městečka.

Nesebar. Co dělat a vidět?

Prohlídku Starého Města můžete začít v Archeologickém muzeu. Za návštěvu stojí i Etnografické muzeum. Cestou určitě neminete jeden ze symbolů Nesebaru, starobylý větrný mlýn, odkud je krásný výhled na celé panorama Slunečního pobřeží. Za zhlédnutí stojí rybářský přístav, kde si můžete koupit čerstvé ryby.

Z přístavu v Nesebaru si můžete užít krásu Černého moře při romantické plavbě na plachetnici, zarybařit si nebo se jen tak slunit.

Po obou stranách města se táhnou prostorné písečné duny, které činí pláže Nesebaru výjimečnými.

Pro svoji historickou jedinečnost byl Nesebar vyhlášen městskou památkovou rezervací pod ochranou UNESCO.

Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě. Chuťové buňky můžete jen uchlácholit dobrou pizzou nebo vaflemi ve stánku s občerstvením za pár korun, ale také se můžete výborně najíst v některé z restaurací s výhledem na moře. Jako v každé přímořské zemi se restaurace v Nesebaru pyšní bohatou nabídkou mořských ryb. Mezi nejoblíbenější patří mořská makrela, velmi jemné filé z černomořského žraloka nebo sledě na rožni. Speciální pochoutkou jsou pak malé rybičky caca, které se smaží v těstíčku a jedí se obvykle jen tak jako chipsy či popcorn. K dalším lahůdkám patří tarator ( studená okurková polévka s jogurtem), šopský salát či kavarma. Když vše završíte výborným červeným nebo bílým bulharským vínem, máte dokonalý gurmánský zážitek.

 

Může se hodit: (1 lv = 13 Kč)

Pizza ve stánku - 3.50 lv

Ryby - kolem 15 lv

Caca - 5 lv

Kafe - 3 lv

Pívo Zagorka - 3 lv

Víno 250ml - 4 lv

Zmrzlina - 2.50 lv

 

Doprava

Do Nesebaru se lze dostat hned několika způsoby. Turisté nejčastěji jezdí ze Slunečného pobřeží, ale také z Ravdy a Sveti Vlas autobusem, autem, turistickým vláčkem, lodí nebo pěšky po pláži.

Z Burgasu, kde je mezinárodní letiště, kam většina lidí létá, jezdí autobus každých 40 minut.

Ceny jízdenek:

Burgas - Nesebar autobusem = 6 lv

Burgas - Slunečné pobřeží autobusem = 1.30 lv

Nesebar - Slunečné pobřeží turistickým vláčkem = 3 lv                               

Nesebar - Slunečné pobřeží lodí = l0lv

zpět

 

NÁSLEDUJTE NÁS NA:  

City Empiria, Na Strži 1702/65, 140 62 Praha 4

Copyright (c) 2005-2021 - FC FINANCE-CONSULT CR, s.r.o.

All Rights Reserved

Podmínky užití