Blog

Nemovitosti v Bulharsku

Nemovitosti v Bulharsku
28.11.2021

Pokud jste celý život toužili mít byt či dům u moře, v Bulharsku se vám tento sen může stát realitou. Na rozdíl od koupě nemovitostí v Česku, nákup bydlení v Bulharsku nemusí znamenat investici celoživotních úspor. Cena tamních nemovitostí začíná v přepočtu na 13,5 tisících za metr čtvereční. V Praze je cena u nových bytů asi pětkrát vyšší. Byt (apartmán 2kk) u Černého moře si tak lze pořídit kolem jednoho milionu korun, nejlevnější domy zhruba za 1,5 milionu.

České banky nabízejí hypotéku ke koupi domů v zahraničí. Kupující musí ručit nemovitostí v Česku. Naše společnost (FC FINANCE-CONSULT ČR) nabízí koupi domu na splátky až po dobu 7 let. Vlastníkem se stáváte po zaplacení 100% ceny.

Češi nejčastěji nakupovali nemovitosti v Chorvatsku. I zde je bydlení levnější než v Česku, ale vyjde vás zhruba čtyřikrát dráž než byt při pobřeží Černého moře. To je již minulostí. Jaká je tedy současnost a budoucnost? Bulharsko! Další destinací, kde Češi nakupují nemovitosti, je Rakousko. Zájem je zde o apartmány v lyžařských oblastech. Jejich cena se pohybuje od 2,5 milionu korun. Nákup nemovitostí v Bulharsku láká tedy nejen úchvatnou destinací, ale také nízkou cenou za bydlení.

Právní řád Bulharska, v jehož souladu probíhá nákup nemovitostí, je odlišný od české legislativy a je jednodušší. V Bulharsku převod nemovitosti zajišťuje notář. Tento fakt vám ušetří starosti nejen se zápisem do katastru. V České republice je nejprve podepsána smlouva o převodu nemovitosti, následně jsou převedeny finance a v posledním kroku je podán návrh na zápis do katastru. Rozhodnutí o povolení vkladu do katastru je z úřadu doručeno do 30 dnů. Teprve vkladem do katastru se kupující stává novým majitelem nemovitosti. V Bulharsku prodávající i kupující může ale nemusí mít svého právního zástupce. Ze zákona je dána povinnost přítomnosti tlumočníka u notáře při podpisu kupní smlouvy v případě, že se kupující chce osobně zúčastnit jednání u notáře. Kupující se stává novým majitelem ihned po podpisu kupní smlouvy, tzv. notarialen akt. Před podpisem musí kupující uhradit celou kupní cenu (nejedná-li se o prodej na splátky). Je třeba zaplatit také daň z převodu nemovitosti a některé další poplatky spojené s koupí nemovitosti - poplatky za právní služby, za notářské služby, účast tlumočníka, poplatek za zápis do katastru...

Po výběru nemovitosti může kupující uzavřít Rezervační smlouvu a zaplatit rezervační poplatek. Během tzv. rezervační doby může kupující navštívit vybranou nemovitost. Rezervační poplatek se při koupi stává součástí splátky kupní ceny.

Kupující musí mít identifikační číslo v bulharském obchodním rejstříku (BULSTAT).

Jakmile se stanete vlastníkem nemovitosti v Bulharsku, máte několik povinností. Mezi tyto povinnosti se řadí roční daň z nemovitosti, poplatek za odvoz odpadu, pojištění nemovitosti. V případě budoucího prodeje vás bude zajímat také daň ze zisku, která činí 10% z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou nemovitosti. V České republice může být nemovitost od této daně za určitých podmínek osvobozena.

Ač se i v bulharském realitním světě můžete setkat se složitostmi, proti těm v české legislativě je zvládnete levou zadní. Investice do bulharských nemovitostí se rozhodně vyplatí. Lze je nyní pořídit levně a jejich cena bude stoupat. A co víc si přát než mít pěkný domek u moře?

zpět

 

NÁSLEDUJTE NÁS NA:  

City Empiria, Na Strži 1702/65, 140 62 Praha 4

Copyright (c) 2005-2021 - FC FINANCE-CONSULT CR, s.r.o.

All Rights Reserved

Podmínky užití