Blog

Moře a pobřeží v Bulharsku

Moře a pobřeží v Bulharsku
24.3.2021

Na bulharském pobřeží o délce 378 kilometrů se nachází kvalitní písečné pláže i monumentální skaliska. Břehy omývá voda Černého moře s nízkou salinitou a vstup do příjemně teplé vody, jejíž teplota je v létě 22 °C a v extrémech dokonce až 26 °C, bývá pozvolný.  Pro Černé moře je typický stálý příboj, proto je dobré si zjistit co nejvíce informací o místě, kam se chystáte, protože někde mohou být vlny hodně vysoké.

Fauna bulharského pobřeží

Jednou z mnoha výhod Černého moře je, že zde nežijí žádné druhy skutečně nebezpečných živočichů, jako třeba prudce jedovaté ryby, navíc zde nehrozí ani pokažení idylického pobytu šlápnutím na mořského ježka. V moři můžete zejména při potápění vidět nádherné mořské koníky, pět druhů žraloků, z nichž ani jeden nenapadne člověka, murény, mečouny, jesetery, medúzy, mnoho druhů krabů, dravé mušle rapany a dokonce vodní hady. Ve větší hloubce žijí platýsi, rejnoci a dokonce i dva druhy mořských ďasů. Ozdobou Černého moře jsou beze sporu delfíni. Pokud je chcete vidět, v Sozopolském zálivu, je téměř jisté, že je zahlédnete. 

Pobřeží je místy skutečně panoramatické. Při odpočinku na pláži můžete pozorovat obrovské množství ptactva. Západní pobřeží Černého moře, na kterém leží Burgas, je hlavní tahovou cestou pro pelikány, čápy, dravce a bahňáky. Na podzim, v období, kdy ptáci směřují z východní Evropy k Bosporu, bylo v okolí města pozorováno až 5.000 kroužících čápů bílých. Vyskytuje se zde také lejsek černokrký, bělořit bělohlavý, mnoho druhů volavek a sedmihlásek olivní. Mimochodem, v Bulharsku bylo zaznamenáno 400 druhů ptáků a během čtrnáctidenního pobytu zde můžete pozorovat až 240 druhů, což je na Evropu skutečně hodně. Zkrátka - ornitologický ráj.

Pláže

Balčik - tip pro rodiny

Starobylé městečko je klidné a má velice příjemnou atmosféru. Pláže zde jsou malé, písečné a nebývají přeplněné. Ideální místo pro rodiny s dětmi. Moře u břehu není vůbec hluboké, proto nemusíte mít o své ratolesti strach. Dlouhé procházky po pobřeží, nebo klikatými uličkami města, ocení každá romantická duše.

Slunečné pobřeží - to je nej z Buharska

Zlaté duny písku na dlouhých plážích a aquapark pro ty, kteří chtějí akčnější zábavu. Po většinu roku je zde klidné moře. Letoviska jsou skvěle vybavena, na plážích jsou restaurace, stánky i slunečníky a lehátka.

Karadere - divoká romantika

Nachází se mezi Burgasem a Varnou. Ani v hlavní sezóně zde nejsou davy turistů. Pokud chcete trochu soukromí, zelení lemované pobřeží a divočejší kus přírody, toto je místo, které hledáte.

Albena - běloskvoucí písečné pláže

Lázeňské městečko se sedmi kilometry dlouhou pláží. V okolí jsou parky, zalesněné kopce a dokonce i golfové hřiště. Lázeňské domy přímo vybízí k relaxaci.

Achtopol - podmořské království

Divoké útesy a neuvěřitelně bohatá fauna je kombinace, která přímo vybízí ke šnorchlování či potápění. Menší plážičky jsou kamenité, hlavní pláž písčitá. Pestrost barev je dechberoucí  a množství možných činností je až udivující.

 

Pobyt v Bulharsku na slunečných a písčitých plážích není jen o moři. Na své si přijdou milovníci architektury, historie i kvalitní gastronomie. O tom si ale povíme někdy příště :-)

zpět

 

NÁSLEDUJTE NÁS NA:  

City Empiria, Na Strži 1702/65, 140 62 Praha 4

Copyright (c) 2005-2022 - FC FINANCE-CONSULT CR, s.r.o.

All Rights Reserved

Podmínky užití