Blog

Burgas

Burgas
7.4.2021

ŽIVÉ MĚSTO KULTURY

Historie a památky

Burgas je čtvrtým největším městem Bulharska. Má více než 200 tisíc obyvatel. Je nejdůležitějším ekonomickým a kulturním centrem jihovýchodní části země. Ze severu je město chráněno hřebeny Staré planiny a proto má velmi mírné klima.V posledních letech se stalo oblíbenou rekreační destinací.

Město Pirgos, na jehož území byl později vystavěn dnešní Burgas, založili již staří Řekové. Všimli si strategické polohy místa a vybudovali na pobřeží opevnění, kde sídlila stálá vojenská posádka. Místo bylo osídleno v 17.  století bulharskými a později tureckými rybáři, kteří si zde v době rybolovu stavěli chatrče. Burgas se vyvinul v město během Krymské války v roce 1856, kdy se odtud vyvážely potraviny, dříví a sůl do Istanbulu. Prudký rozvoj zaznamenal koncem 19. století, zejména po zavedení železnice ze Sofie, v roce 1890. Dnes je Burgas významným průmyslovým a obchodním městem, dopravním uzlem a druhým největším přístavem v Bulharsku.

Burgas je turisticky velmi atraktivní, romantické místo kosmopolitního rázu a vyhledávané turistické středisko. Návštěvníkům nabízí rušné centrum plné obchůdků, restaurací, kaváren a barů. Tepnou města je bulvár Alexandrovska, kde můžete obdivovat typickou atmosféru přimorského města. Pro Čechy bude jistě zajímavý kostel Cyrila a Metoděje, ve kterém jsou tito dva bulharsko-moravští světci vyobrazeni. Město oplývá množstvím muzeí, galerií a historických budov.

Okolí Burgasu. Co dělat a vidět?

Mezi oblíbená místa k odpočinku patří Mořská zahrada, odkud je překrásný výhled na moře. Park vás okouzlí svým šarmem, množstvím soch historických osobností, vzácných stromů a fontán.

V hotelu Grand Hotel Primorec, sídlí český konzulát.

Přímo ve městě se nachází také několik pěkných, rozlehlých pláží černošedé barvy, kterou způsobuje železitý písek. Místní plážové kluby nabízejí různé způsoby zábavy -  surfování, kitesurfing nebo let za motorovým člunem.

Burgas bývá nazýván "festivalové město Bulharska". Hostí i festival písečných skulptur. Každý rok přímo na pláži vytvářejí sochaři z celého světa úžasná umělecká díla z písku.

Milovníci přírody ocení možnost vydat se na výlet ke třem jezerům za hranice města - Burgaskému a Mandrenskému, kde žijí plameňáci a černí čápi a Atanasovskému, kde se odpařováním získává sůl a zdejší černé bahno se osvědčilo jako lék a prostředek k omlazení.

Z nedalekého mysu Nos Atija lze vidět současně mys Emine, města Nesebar, Pomorie, Sozopol a celý burgaský záliv.

V jižní části zálivu objevíte skalnatý ostrůvek Sveta Anastasija. Na něm stojí klášter, kde byli v roce 1923 vězněni komunističtí revolucionáři.

Doprava

Burgasské autobusové nádraží - jug leží v centru města  a nabízí tak svou polohou jednoduché spojení do dalších přímořských letovisek na severu - Pomorie, Nesebar nebo Slunečné pobřeží a na jihu - Sozopol, Primorsko, Kiten, Carevo. V těsné blízkosti je také vlakové nádraží a v dosahu najdete stanice několika autobusových, či trolejbusových linek. Autobusem číslo 15 se za 25 minut dostanete z hlavního nádraží na burgasské letiště - druhé nejvýznamnější letiště Bulharska situováno cca 10 km severně od centra Burgasu.

Orientační tržní ceny nemovitostí v roce 2020

Nejdražší bydlení je v Burgasu už tradičně v centru města.

Průměrná cena nemovitostí je 1200 euro/m2. Asi nepřekvapí, že bydlení mimo centrum je levnější.

Jak levně koupit nemovitost u moře naleznete zde.

Burgas je ideálním místem pro ty, kteří si chtějí užít plážové pohody a současně  mít společenský život - navštěvovat kulturní představení a muzea.

zpět

 

NÁSLEDUJTE NÁS NA:  

City Empiria, Na Strži 1702/65, 140 62 Praha 4

Copyright (c) 2005-2021 - FC FINANCE-CONSULT CR, s.r.o.

All Rights Reserved

Podmínky užití